Currently set to Index
Currently set to Follow

Czas pandemii pokazał, że wiele spraw podatnik może załatwić zdalnie, bez osobistego stawiennictwa w urzędzie skarbowym. Ministerstwo Finansów nadal zachęca do korzystania z e-usług. Dzięki nim można m.in. uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu z podatkami.

Przez wiele lat fiskus nie uznawał czynnego żalu, jeżeli był on składany elektronicznie, chociaż co do tej kwestii istniał spór. Przepisy mówiły bowiem, że zawiadomienie takie można złożyć na piśmie. Część podatników uważała, że oznacza to również formę elektroniczną. W praktyce jednak był to samodonos, bo fiskus nie uznawał tej  formy. Teraz już nie ma tego problemu. Ze znowelizowanych przepisów kodeksu karnego skarbowego wprost wynika, że zawiadomienie wnosi się na piśmie w postaci papierowej lub elektronicznej albo ustnie do protokołu.

Kolejna zmiana dotyczy tzw. e-paragonów. Co do zasady wiąże się to z kasami online. Chodzi bowiem o to, że e-paragony będą mogły być przesyłane prosto z takiego urządzenia. Na razie jednak, mimo że przepisy obowiązują, w praktyce nie można zastosować takiego rozwiązania.

Podoba Ci się podcast?   

Z wykształcenia ekonomistka. Z Gazetą Prawną a później Dziennikiem Gazetą Prawną związana od lutego 2006 r. Autorka tekstów z zakresu podatków, rachunkowości i rewizji finansowej.

INFOR PL S.A. © 2019