Ministerstwo Finansów od kilku lat uszczelnia system podatkowy, wprowadzając do przepisów kolejne klauzule przeciw unikaniu opodatkowania. Obecnie w przepisach mamy aż osiem takich klauzul, włącznie z klauzulą generalną. Celem tych działań jest odstraszenie podatników od agresywnych optymalizacji podatkowych i od unikania opodatkowania.

18 grudnia 2019 r. Rada do spraw Przeciwdziałania Unikaniu Opodatkowania na wniosek szefa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wydała trzy precedensowe opinie dotyczące zastosowania klauzuli generalnej przeciw unikaniu opodatkowania. Najciekawsze w nich jest stwierdzenie, że można ją stosować, gdy wszystkie czynności zostały dokonane przez podatnika przed wejściem jej w życie. Eksperci nie zostawiają suchej nitki na tej opinii. Sprawę rozstrzygną więc sądy.

 

Podoba Ci się podcast?   

Dziennikarz ekonomiczny. Od 2005 r. pracuje w Gazecie Prawnej, a po połączeniu z Dziennikiem w Dzienniku Gazety Prawnej. Od sześciu lat zajmuje się tematyką podatkową, finansami publicznymi oraz doradztwem podatkowym. W latach 2004-2005 dziennikarz działów: politycznego, a następnie krajowego ogólnopolskiego dziennika Życie. W latach 2001-2004 redaktor i dziennikarz internetowego serwisu Culturis. W latach 2003-2004 był również redaktorem prowadzącym serwis.

INFOR PL S.A. © 2019