Currently set to Index
Currently set to Follow

Wielu pracodawców regularnie organizuje swoim pracownikom, zleceniobiorcom, a nawet kontrahentom różnego rodzaju imprezy integracyjne. Są to np. spotkania z okazji świąt, w tym: „jajeczko” z okazji Wielkanocy. Podstawowym problemem firm organizujących takie imprezy jest to, czy wydatki poniesione w tym celu będzie można zaliczyć do kosztów podatkowych w podatkach dochodowych.

Z uwagi na różnorodność stanów faktycznych takich imprez, a także z uwagi na odmienne interpretacje organów podatkowych i sądów administracyjnych – odpowiedź na to pytanie czasem nie jest łatwa. Na co warto więc zwrócić uwagę?

Najważniejsze pytania dotyczące rozliczeń integracyjnych imprez firmowych:

Jakie wydatki organizacyjne można zaliczyć do kosztów podatkowych?

Z wydawanych interpretacji podatkowych wynika, że można zaliczyć do nich, m.in.: koszty wynajmu i wystroju sali; koszty zakupu usług gastronomicznych i napojów oraz obsługi kelnerskiej; koszty obsługi konferansjerskiej i pracy DJa; koszty noclegów pracowników i zaproszonych gości, koszty transportu.

Czy wydatki na alkohol mogą zostać zaliczone do kosztów podatkowych?

Nie. W jednej z interpretacji Dyrektor KIS wykluczył możliwość zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków na alkohol podawany w trakcie imprezy integracyjnej.

W jaki sposób pracodawca powinien udokumentować poniesione wydatki na organizację imprezy?

Zachowując umowy, faktury, rachunki, potwierdzenia zapłaty itp. Ponadto, na wypadek ewentualnej kontroli podatkowej, warto zadbać o dowody potwierdzające integracyjny charakter imprezy. Może to być np. film, zdjęcia czy harmonogram tego spotkania.

 

Podoba Ci się podcast?   

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2005 roku związany z INFOR PL SA. Utworzył i prowadził serwisy podatkowe portalu biznes.wieszjak.pl, które obecnie wchodzą w skład portalu infor.pl. Współtworzył portal rodzina-i-kariera.infor.pl. Aktualnie redaktor portalu infor.pl. Autor licznych artykułów i porad z zakresu podatków i prawa gospodarczego

INFOR PL S.A. © 2019