W tym podcaście skupimy się na kosztach nielimitowanych, które przewiduje ustawa o PIT w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Skupimy się na trzech takich wydatkach, związanych z: przystosowaniem pojazdów mechanicznych, adaptacją i wyposażeniem mieszkań oraz budynków mieszkalnych, a także zakupie i naprawie indywidualnego sprzętu i urządzeń, jak np. komputer czy tablet. Przyjrzymy się praktycznym kwestiom i interpretacjom podatkowym, dotyczącym takich odliczeń.
Wydatki dotyczące osób niepełnosprawnych w zeznaniu rocznym mogą odliczyć nie tylko np. osoby zatrudnione na etat, ale też prowadzące firmę. Preferencja dotyczy również przedsiębiorców rozliczających się na zasadach ogólnych tj. według skali i ryczałtowców.
Najważniejsze pytania dotyczące ulgi rehabilitacyjnej
Na czym polega ulga rehabilitacyjna?
Ulga rehabilitacyjna polega na odliczaniu od uzyskanego dochodu kwoty wydatkowanej na: cele rehabilitacyjne oraz cele związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych.
Kto może skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej?
Z ulgi korzystać mogą zarówno osoby niepełnosprawne, jak i przez osoby, na których utrzymaniu pozostawały w 2019 roku osoby niepełnosprawne.
Przystosowanie pojazdów mechanicznych jako wydatek nielimitowany
Chodzi tu o wydatki, których skutkiem jest "przerobienie" samochodu w taki sposób, który umożliwi korzystanie z niego osobie niepełnosprawnej. Przeróbki muszą być dostosowane do charakteru niepełnosprawności. Mogą one dotyczyć elementów związanych z kierowaniem pojazdem, czyli dostosowaniem go do potrzeb niepełnosprawnego kierowcy. Na przykład osoba z bezwładem nóg może zlecić warsztatowi przerobienie dźwigni zmiany biegów, pedałów hamulca i gazu. Wydatki mogą dotyczyć też elementów umożliwiających przemieszczanie się pojazdem niepełnosprawnego pasażera: na przykład przez zwiększenie powierzchni bagażnika, które pozwoli na przewożenie wózka inwalidzkiego.
Podoba Ci się podcast?