W tym podcaście skupimy się na kosztach nielimitowanych, które przewiduje ustawa o PIT w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Skupimy się na trzech takich wydatkach, związanych z: przystosowaniem pojazdów mechanicznych, adaptacją i wyposażeniem mieszkań oraz budynków mieszkalnych, a także zakupie i naprawie indywidualnego sprzętu i urządzeń, jak np. komputer czy tablet. Przyjrzymy się praktycznym kwestiom i interpretacjom podatkowym, dotyczącym takich odliczeń.

Wydatki dotyczące osób niepełnosprawnych w zeznaniu rocznym mogą odliczyć nie tylko np. osoby zatrudnione na etat, ale też prowadzące firmę. Preferencja dotyczy również przedsiębiorców rozliczających się na zasadach ogólnych tj. według skali i ryczałtowców.
 

Najważniejsze pytania dotyczące ulgi rehabilitacyjnej

Na czym polega ulga rehabilitacyjna?

Ulga rehabilitacyjna polega na odliczaniu od uzyskanego dochodu kwoty wydatkowanej na: cele rehabilitacyjne oraz cele związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych.

Kto może skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej?

Z ulgi korzystać mogą zarówno osoby niepełnosprawne, jak i przez osoby, na których utrzymaniu pozostawały w 2019 roku osoby niepełnosprawne.

Przystosowanie pojazdów mechanicznych jako wydatek nielimitowany

Chodzi tu o wydatki, których skutkiem jest "przerobienie" samochodu w taki sposób, który umożliwi korzystanie z niego osobie niepełnosprawnej. Przeróbki muszą być dostosowane do charakteru niepełnosprawności. Mogą one dotyczyć elementów związanych z kierowaniem pojazdem, czyli dostosowaniem go do potrzeb niepełnosprawnego kierowcy. Na przykład osoba z bezwładem nóg może zlecić warsztatowi przerobienie dźwigni zmiany biegów, pedałów hamulca i gazu. Wydatki mogą dotyczyć też elementów umożliwiających przemieszczanie się pojazdem niepełnosprawnego pasażera: na przykład przez zwiększenie powierzchni bagażnika, które pozwoli na przewożenie wózka inwalidzkiego.


 

Podoba Ci się podcast?   

Z wykształcenia ekonomistka. Z Gazetą Prawną a później Dziennikiem Gazetą Prawną związana od lutego 2006 r. Autorka tekstów z zakresu podatków, rachunkowości i rewizji finansowej.

INFOR PL S.A. © 2019