Currently set to Index
Currently set to Follow

Po prawie półtora roku od wejścia w życie nowych przepisów, dotyczących rozliczenia służbowych aut osobowych w PIT i CIT, minister finansów wydał wreszcie objaśnienia podatkowe. Potwierdził, że zmiany w umowach leasingu zawartych przed 2019 rokiem, które uniemożliwiają zaliczanie całych raty w koszty to takie, które wpływają na rozliczenie podatku dochodowego. Z objaśnień wynika, że chodzi w tym przypadku np. o zmianę przedmiotu umowy leasingu lub strony umowy (cesja).

Minister nie wypowiedział się natomiast odnośnie zmiany harmonogramu spłat. Z dotychczas wydanych interpretacji indywidualnych wynika jednak, że zmiana taka pozbawia preferencyjnego rozliczenia. Według ministra, podatnik nie traci preferencji, jeżeli w umowie są zmiany o charakterze technicznym np. numeru VIN czy dotyczące zakresu ubezpieczenia pojazdu.

Podoba Ci się podcast?   

Z wykształcenia ekonomistka. Z Gazetą Prawną a później Dziennikiem Gazetą Prawną związana od lutego 2006 r. Autorka tekstów z zakresu podatków, rachunkowości i rewizji finansowej.

INFOR PL S.A. © 2019