Currently set to Index
Currently set to Follow

Od początku 2020 r. pierwsza grupa przedsiębiorców musi obowiązkowo stosować kasy online. Chodzi o stacje benzynowe i mechaników. Od 1 lipca 2020 r. taki obowiązek będą miały m.in. hotele, pensjonaty i stacjonarne placówki gastronomiczne. Natomiast od początku 2021 roku dołączy do nich ostatnia grupa przedsiębiorców – m.in. kosmetyczki, fryzjerzy, prawnicy i lekarze. Docelowo wszyscy będą musieli stosować kasy nowej generacji, również ci, którzy nie zostali wymienieni w ustawowym harmonogramie. Od 2023 r. po prostu nie będzie można już kupić innej kasy niż online.

Dzięki danym z kas online, fiskus może analizować sprzedaż i to jak podatnik rozlicza się z podatków. Gdzie trafiają te dane i jak są analizowane? W jaki sposób fiskus wykorzystuje je do tropienia nieprawidłowości?

Najważniejsze pytania dotyczące kas online:

Gdzie trafiają dane z kas online?

Do Centralnego Repozytorium Kas, które prowadzi szef Krajowej Administracji Skarbowej.

Do czego wykorzystywane są dane z kas onlie?

Fiskus wykorzystuje je m.in. do analizy sprzedaży i tego jak podatnik rozlicza się z podatków oraz do tropienia nieprawidłowości.

Kogo dotyczy obowiązek stosowania kas online od stycznia 2020 r.?

Od początku 2020 r. pierwsza grupa przedsiębiorców musi obowiązkowo stosować kasy online. Są to stacje benzynowe i mechanicy.

Podoba Ci się podcast?   

Z wykształcenia ekonomistka. Z Gazetą Prawną a później Dziennikiem Gazetą Prawną związana od lutego 2006 r. Autorka tekstów z zakresu podatków, rachunkowości i rewizji finansowej.

INFOR PL S.A. © 2019