Currently set to Index
Currently set to Follow

Mimo, że przepisy dotyczące obowiązkowego split payment i białej listy obowiązują już jakiś czas, to nadal podatnicy mają pewne wątpliwości. Agnieszka Pietrzyk, zastępca naczelnika Trzeciego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście, wyjaśnia jak stosować te regulacje. W przypadku split payment chodzi o płatności dotyczące towarów i usług z załącznika 15 ustawy o VAT m.in. części i akcesoria do pojazdów silnikowych. – Opony mimo, że można uznać za akcesoria samochodowe – ich kod PKWiU nie został ujęty w załączniku nr 15. Nie podlegają więc split payment – wyjaśnia ekspertka.

Tłumaczy też jak liczyć limit 15 tys. zł, który jest związany zarówno z podzieloną płatnością, jak i białą listą. W jednym bowiem przypadku liczy się kwota na fakturze, a w drugim na umowie.Agnieszka Pietrzyk podpowiada też jak można uniknąć kary za wpłatę na rachunek niezgłoszony fiskusowi – składając stosowane zawiadomieni i  co w przypadku gdy tych płatności jest więcej.

Najważniejsze pytania dotyczące split payment i białej listy:

Co jest objęte obowiązkowym split payment?

Towary i usługi z załącznika 15 ustawy o VAT. Chodzi m.in. o urządzenia elektryczne części i akcesoria do pojazdów silnikowych, węgiel i produkty węglowe. Nie jest nim objęty np. pellet drzewny ani opony samochodowe.

Jak liczyć limit 15 tys. zł?

W przypadku split payment liczy się wartość faktury. Natomiast w przypadku białej listy decyduje kwota umowy. Nie ma przy tym znaczenia, że zapłata jest w ratach opiewających kwoty niższe niż 15 tys. zł.

Jak można uniknąć kary za wpłatę na niezarejestrowany rachunek?

Można złożyć do urzędu skarbowego, właściwego dla sprzedawcy, zawiadomienie o płatności na rachunek spoza białej listy. Można to zrobić np. na Portalu Podatkowym – elektronicznie. System sam podpowiada US właściwy dla sprzedawcy. Gdy kontrahent zrobił kilka płatności na niezarejestrowany rachunek wystarczy tylko jedno zawiadomienie.

Podoba Ci się podcast?   

Z wykształcenia ekonomistka. Z Gazetą Prawną a później Dziennikiem Gazetą Prawną związana od lutego 2006 r. Autorka tekstów z zakresu podatków, rachunkowości i rewizji finansowej.

INFOR PL S.A. © 2019