Currently set to Index
Currently set to Follow

Jednym z najczęściej popełnianych błędów przez osoby zajmującej się PPK w firmach jest nieprawidłowe ustalenie kręgu zatrudnionych tam osób podlegających zgłoszeniu do tego programu. Pracownicy odpowiedzialni za PPK i naliczenia na listach płac mają również problem z prawidłowym ułożeniem harmonogramu płacowego umożliwiającego sprawne i bezbłędne prowadzenie związanych z tym spraw. Kłopotem jest też dla nich prawidłowe naliczanie wynagrodzenia uwzględniającego wpłatę na PPK. Do tego trzeba sobie jeszcze poradzić z naliczeniem zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych zwiększonej o dopłatę pracodawcy i korektami listy płac spowodowanymi np. rezygnacją zatrudnionego po zgłoszeniu do programu. Mało kto wie co zrobić kiedy pracodawca otrzymuje za uczestnika PPK z Instytucji Finansowej zwrot środków pieniężnych. Jeżeli Instytucja nabyła już jednostki uczestnictwa problematyczne jest rozliczenie ich na liście płac ponieważ nie muszą one być równe kwocie przekazanej – jednostki mogły wygenerować zysk albo przynieść stratę.

O tym jak poradzić sobie z tymi – i wieloma innymi – problemami na podstawie własnych doświadczeń związanych z wdrażaniem i codziennym funkcjonowaniem PPK w firmie opowie Ci Alicja Roziewicz, Specjalista ds. polityki personalnej Nationale-Nederlanden PTE S.A. w rozmowie z Arturem Borkowski, redaktorem INFOR.pl.

Alicja Roziewicz dołączyła do Nationale-Nederlanden PTE S.A. w 2019 roku, w momencie wewnętrznego wdrożenia PPK. Koordynowała ten proces od momentu podpisania umowy o zarządzanie, odpowiadała za zgodność danych przekazywanych do Instytucji Finansowej z aktualnie obowiązującymi przepisami. Wspierała merytorycznie zespół odpowiedzialny za proces PPK u klientów Nationale-Nederlanden PTE S.A. podczas pierwszej fali projektu. Obecnie pozostaje w kontakcie z zespołem wdrożeniowym jako ekspert ds. płac. Swoje doświadczenie zdobywała w największych firmach konsultingowych świadcząc usługi finansowo – księgowe dla Klientów. Jest absolwentką Matematyki oraz Finansów i Rachunkowości.

Podoba Ci się podcast?   
INFOR PL S.A. © 2019