Currently set to Index
Currently set to Follow

Przedsiębiorcy stosujący PIT i CIT mają jeszcze trochę czasu na rozliczenie 2019 r. W zeznaniu tym mogą uwzględnić ulgę B+R i tzw. IP box. Dotyczy to m.in. twórców gier i to nie tylko komputerowych, ale też fabularnych. Potwierdzają to interpretacje wydane przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. O tym, jakie warunki trzeba spełnić, aby mieć prawo do tych preferencji, a kiedy nie można z nich skorzystać w rozmowie z Agnieszką Pokojską, dziennikarką DGP mówi Grzegorz Kuś, radca prawny, doradca podatkowy z PWC.

Ekspert tłumaczy też na czym ma polegać inna projektowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego preferencja dla twórców kulturowych gier wideo. Koncepcja pojawiła się już w poprzedniej kadencji, ale nie została wówczas wdrożona. Ze strony internetowej rządu wynika jednak, że resort nie zrezygnował z prac nad projektem i planuje jego przedłożenie Radzie Ministrów w I kwartale 2020 r.

Najważniejsze pytania dotyczące IP Box i Ulgi B+R

Co to jest IP box?

To ulga, która została wprowadzona w 2019 r. Polega na objęciu 5-proc. stawką dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej (IP).

Co może zostać objęte ulgą IP box?

Dochód z kwalifikowanych praw własności intelektualnej (IP), czyli m.in. z patentów, praw ochronnych na wynalazek, na wzór użytkowy, praw z rejestracji wzoru przemysłowego, a nawet autorskiego prawa do programu komputerowego.

Kogo dotyczy ta ulga?

Podatników CIT i PIT (na podstawie art. 24d i art. 24e ustawy o CIT oraz art. 30ca i art. 30cb ustawy o PIT).

Podoba Ci się podcast?   

Z wykształcenia ekonomistka. Z Gazetą Prawną a później Dziennikiem Gazetą Prawną związana od lutego 2006 r. Autorka tekstów z zakresu podatków, rachunkowości i rewizji finansowej.

INFOR PL S.A. © 2019