Dane Ministerstwa Finansów nie pozostawiają złudzeń. Każdego roku z rejestru czynnych podatników VAT wykreślonych zostaje 100 tysięcy podatników. Od 1 stycznia 2017 do 31 grudnia 2019 roku z tego rejestru wykreślonych zostało dokładnie 320 tysięcy 390 firm. Jakie były przyczyny wykreśleń i które z nich pojawiały się najczęściej? Czy urzędnicy mogą wykreślić podatnika z rejestru bez zawiadomienia go o tym w formie decyzji? Jakie stanowisko przyjmują w tej kwestii sądy administracyjne?

Oprócz danych dotyczących wykreśleń, Ministerstwo prowadzi również statystyki, dotyczące przywróceń oraz odmów rejestracji. Jakie są najczęstsze powody takich odmów? Czy podanie w zgłoszeniu VAT-R adresu wirtualnego biura może zostać uznane za podanie nieprawdziwych danych i być przyczyną odmowy rejestracji? Zapraszamy do odsłuchania podcastu.

 

Podoba Ci się podcast?   

Z wykształcenia politolożka i dziennikarka. Ukończyła też międzywydziałowe studia z prawa podatkowego i ekonomii. Z Dziennikiem Gazetą Prawną związana od 5 lat. Pisze o podatkach. Miłośniczka gór, fanka fitnessu i dobrego jedzenia.

INFOR PL S.A. © 2019