Currently set to Index
Currently set to Follow

Zmienią się zasady korekt JPK, ale przesunie się też termin składania nowych plików. Przepisy dotyczące nowych JPK miały obowiązywać od 1 kwietnia 2020 r. w stosunku do dużych firm, a od 1 lipca 2020 r. dla pozostałych przedsiębiorców. Termin ten ma być jednak ujednolicony. Dla wszystkich przedsiębiorców zmiany mają wejść w życie od 1 lipca. Tak zakłada przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju pakiet osłonowy dla firm w związku z koronawirusem.

Jakie zmiany zostaną wprowadzone 1 lipca 2020 r.? Kogo będą dotyczyć? Na co warto zwrócić uwagę przed wejściem w życie nowych przepisów?

Najważniejsze pytania dotyczące zmian zasad korekt JPK:

Od kiedy wejdą w życie zmiany dotyczące nowych JPK?

Od 1 lipca 2020 r.

Na czym będą polegać te zmiany?

Zostaną wprowadzone nowe JPK_VAT, które będą łączyć dotychczasowy jednolity plik kontrolny z deklaracją VAT. Będzie to JPK_V7M – dla rozliczeń miesięcznych i JPK_V7K- dla rozliczeń kwartalnych.

Czy zmiany będą dotyczyć wszystkich deklaracji?

Nowy JPK nie będzie dotyczył skróconej deklaracji w zakresie usług taksówek opodatkowanych ryczałtem tj.VAT-12 oraz pozostałych deklaracji, takich jak: VAT-8, VAT-9M, VAT-10, czy VAT-14.

Podoba Ci się podcast?   

Z wykształcenia ekonomistka. Z Gazetą Prawną a później Dziennikiem Gazetą Prawną związana od lutego 2006 r. Autorka tekstów z zakresu podatków, rachunkowości i rewizji finansowej.

INFOR PL S.A. © 2019