Currently set to Index
Currently set to Follow

Obowiązują już niektóre zmiany wprowadzone nowelizacją z 5 czerwca 2020 r. ustawy o PIT, o CIT, o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw.

Dotyczą one m.in. białej listy. Chodzi m.in. o to, że nabywca, który zapłaci w split payment, może zaliczyć wydatek do kosztów uzyskania przychodów w PIT i CIT, nawet jeśli rachunku kontrahenta nie ma na białej liście VAT. Przepis ten działa z mocą wstecz, czyli od 1 stycznia 2020 r.

Kolejna zmiana to siódma klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania, która zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2021 r. Ograniczy ona możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów (w CIT) hipotetycznych odsetek, czyli takich, które trzeba byłoby zapłacić, pożyczając pieniądze np. w banku. Nadal, dzięki tej uldze w 2020 r. można zaoszczędzić prawie 50 tysięcy złotych.

Podoba Ci się podcast?   

Z wykształcenia ekonomistka. Z Gazetą Prawną a później Dziennikiem Gazetą Prawną związana od lutego 2006 r. Autorka tekstów z zakresu podatków, rachunkowości i rewizji finansowej.

INFOR PL S.A. © 2019